GALERİ

Kritik Bir Durumda Hayatınızı Kurtaracak 8 Önemli Bilgi

Hepimiz insanız ve hepimizin gün içinde başına bu tarz olaylar gelmesi muhtemelen. Peki ne mi yapacağız? Görelim!

1. Telefon bataryası

Doğada bir başınıza kaldıysanız ateş yakmak için telefonunuzun bataryasını kullanabilirsiniz. Bitmiş olsa bile bir bıçak ile deldiğinizde reaksiyona girecek ve kıvılcım atacaktır.

2. Akıntıda yüzme

Rip akıntıları her yıl yüzlerce kişiyi öldürüyor. Kıyıdan uzaklaştığınızı fark ettiyseniz direkt olarak kıyıya yüzmeyin. Akıntı ile birlikte gidin. Hem yorulmaz hem de hızlıca kıyıya ulaşırsınız.

3. Timsahtan kaçma

Timsah gibi sürüngenlerden asla düz olarak kaçmayın. Daima çarpraz koşun.

4. Denizanası saldırısı

Bir denizanası kolunuza yapıştıysa hemen onlardan kurtulun. Bölgeye dokunmayın. Sadece tuzlu su uygulayın. Tatlı su kullanmayın. Sonrasında toksinleri çıkarmak için sirke ya da alkol uygulayın.

5. Yara kapatma

Elinizi kestiniz ve yara bandınız yoksa, mikrop kapmasını önlemek için bölgeye bir miktar yapıştırıcı sürebilirsiniz. Sadece çok sağlam yapıştırıcılardan uzak durmalısınız. Yaranın ağzını kapatacak kadar yeterli olacaktır. Yapıştırıcı deriyi bir arada tutacak ve dışarıdan mikrop girmesini önleyecektir. Tabi bu sadece ilk yardıma ulaşılmadığı durumlarda uygulanmalıdır. Yoksa uygulanmamalıdır.

6. Susadığınızda kar yemeyin

Zorlu koşullarda susadığınızda kar yemek bedeninizi yoracaktır. Vücudunuz kendini ısıtmak için daha çok çaba harcayacak ve enerji kaybedeceksinizdir. Sadece su için.

7. Yanan tencere…

Bu en büyük hatalardan biridir. Yanan tavaya asla su dökmeyin. Bu işleri kötüleştirir. Sadece bol pamuklu bir bez ya da havluyla tavaya kapamaktır.

8. Büyük nesneleri çıkarmayın!

Vücudunuza batan, ya da giren büyük nesneleri asla çıkartmayın. Her hangi bir damarı kesmiş olan bu nesneler çıkarıldığında kanama başlayacaktır. Hastaneye gidene kadar asla dokunmayın. Bu şekilde saatlerce durabilirsiniz. Fakat çıkardığınızda hayati tehlike başlar.

kaynak : https://ofpof.com/nasil-yapilir/kritik-bir-durumda-hayatinizi-kurtaracak-8-onemli-bilgi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: