Bilim

Göktaşı bulana 20.000 dolar!

Göktaşı kaşifleri için yeni bir ilan yayınlandı. Darryl Pitt isimli koleksiyoncu göktaşının 1 kiloluk parçasını getirene 20.000 dolar ödül vereceğini açıkladı.

Göktaşı kaşifleri için ödül 20.000 dolar

Macovich Meteorites koleksiyonunun küratörü olan Darryl Pitt göktaşları için reddedilemeyecek bir kampanya başlattı. Pitt, 16 Ocak tarihinde Michigan yakınlarından geçen göktaşının parçalarını kendisine getirenlere ödül vereceğini duyurdu. Kendisine getirilen 1 kiloluk parça için 20.000 dolarlık ödeme yapacağını belirtti.

NASA, Michigan’a düşen göktaşının, parçalanmadan önce yaklaşık 1.8 metre çapında olduğunu öngörüyor. Bu çarpmanın etkisinin ise yaklaşık 10 kilo TNT ile eşdeğer olduğu belirtiliyor. Ayrıca tahminleri göre bu meteor yüzeyden yaklaşık 32 km yükseklikteyken parçalandı. Yani yerleşim bölgelerinden uzak yerlere düşmüş olma ihtimali de çok yüksek.

NASA, göktaşının parçalandıktan sonra takip edilemediğini ve yer tahminin yapılamadığını açıkladı. Pitt tarafından başlatılan bu 20.000 dolarlık bu ödül, halkın farkındalığını artırarak göktaşlarına olan ilgiyi artırdı. Pitt kaşiflerin kendisi ile iletişime geçebilmesi için 917-213-8265 numaralı telefonu paylaştı.

İşte göktaşının düşme anı: https://youtu.be/MvFcY9rTPx8

kaynak : https://shiftdelete.net/goktasi-bulana-20-000-dolar

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: