GALERİ

Sadece Ama Sadece Kuzey Kore’de Olabilecek 10 Yasak ve Sınırlama

Asya’nın kapalı kutusu Kuzey Kore’nin uyguladığı yasaklar ve sınırlamalar “oha” demenize neden olacak.

1. Mavi kot giymek yasaktır

Eğer kot alabilirseniz, giyebilirsiniz. Ancak kot siyah olmalı çünkü mavi kot yasaktır. Kuzey Kore’de, dünya emperyalizmini somutlaştırıyorlar. Bununla birlikte, turist iseniz kimseye bir şey söyleyemezsiniz.

2. World Wide Web’e veya Wi-Fi’ye erişim bulunmamaktadır

Kuzey Kore’de bilgisayarlar ve internet var. İnternet olmasa da, “Kwangmyong” adlı internetten daha fazlası mevcut. Sitelerin sayısının 1,000 ila 5,500 olarak tahmin ediliyor. Tüm uluslararası web siteleri yasaklanmıştır ve yüksek rütbeli bir kullanıcı değilseniz, onları ziyaret etmenize asla izin verilmeyecektir. Kuzey Kore’nin resmi işletim sistemi ise Apple’ın OS X’ini taklit eden Linux dağıtımı Red Star OS.

Wi-Fi’ye gelince, basitçe bulunmaz. Mobil cihazların “Kwangmyong”a bile erişimi yoktur. Kuzey Kore için üretilen Çin tabletlerinin Wi-Fi veya Bluetooth modülleri yoktur.

3. Yabancıların yerel para birimini kullanması yasaktır

Turistlerin, Kuzey Kore wonu’nu kullanmasına izin verilmez. Yabancılar yerel dükkanlarda euro, yuan, Güney Kore wonu ve hatta ABD doları ile ödeme yapabilir. Yerel Koreliler için dükkanlardan herhangi bir şey satın almak yasaktır. Üstelik, yabancıların bu tür mağazalara girmesi bile yasaklanmıştır.

4. Bir araba almak neredeyse imkansızdır

Kuzey Kore’de araba sahibi olanlar kesinlikle çok zengin ve güçlü kişilerdir. Bir arabanın fiyatı çok pahalıdır ve yaklaşık olarak 40.000 dolara eşittir. Hatta bir bisikletin fiyatı bile uygun değildir ve Pyongyang’ın dışında nadiren karşılaşılabilir. Tüm bisikletlerin araba gibi plakaları vardır.

5. Kuzey Kore’de asla yaratıcı bir saç kesimi yapamazsınız

Yerel kuaför salonlarında, önerilen kadın ve erkek saç kesimlerinin resimlerini bulabilirsiniz. Öte yandan, en şık saç kesimi, ülkenin lideri tarafından kullanılan saç kesimidir. Bu yüzden erkeklerin çoğunluğu Kim Jong-Un’un saç kesimini tercih etmektedir.

6. Prezervatif veya kadın hijyen ürünleri satın almak neredeyse imkansızdır

İnanmak zor, fakat Kuzey Korelilerin çoğu prezervatifin ne olduğunu bile bilmiyor. Talep eksikliği nedeniyle ülkede prezervatif satın almak neredeyse imkânsız.

Tamponlar asla Koreli dükkanlarda bulunmaz. En azından yerliler içindir. Muhtemelen şaşırtıcı geliyor, ancak Koreli kadınlar yıkandıktan sonra kullanmış oldukları kumaşı yeniden kullanıyorlar.

7. Kuzey Kore’de Coca-Cola satılmıyor

2015 öncesinde dünyada Coca-Cola’nın yasaklandığı yalnızca 2 ülke vardı: Küba ve Kuzey Kore. Bu içeceğin sonunda Özgürlük Adası’nda satılmasına izin verildiğinde dükkanlarında Coca-Cola’nın bulunmadığı tek ülke Kuzey Kore idi. Elbette ideolojik nedenlerden ötürü.

8. Uluslararası seyahat mümkün değildir

Kuzey Kore vatandaşları, uluslararası bir Uçak Bileti alamaz ve tatil için başka bir ülkeye uçamaz. Çok pahalı olduğu için değil, çünkü yasak.

Bununla birlikte, ülkede seyahat kısıtlamaları da uygulanmaktadır. Akrabalarınızı başka bir kasabada veya bir köyde ziyaret etmek için izin almalısınız. Bununla birlikte, bazı Kuzey Koreliler hala Çin’e veya Rusya’ya gidebilir, ancak yalnızca para kazanmak için çalışabilirler.

9. Kuzey Kore’de McDonald’s yoktur

Kuzey Kore’de fast food zincirinin bulunmadığı bir gerçek. Ancak, geleneksel Kore yemekleri olan sokak büfeleri gittikçe daha popüler hale geliyor. Herkesin favorisi lezzetli ve çok baharatlı bir lahana yemeği olan kimchi’dir.

10. Evinizde sıcak duş alamazsınız

Kuzey Koreli evlerde sıcak su temini yok, dolayısıyla duşta yok. Koreliler genellikle hamamları ziyaret eder. Merkezi ısıtma da yok. Evi ısıtmak için ahşapla çalışan fırınları kullanıyorlar, Pyongyang’da bile bu durum aynı şekilde.

Bazıları, diğer Asya ülkelerinde merkezi ısıtma sistemi bulunmadığını söyleyerek itiraz edebilirler. Bununla birlikte, diğer ülkelerde elektrikli ısıtıcıları kullanabilirler. Ancak Kuzey Kore’nin başkentin de bile elektrik sorunları var.

 

kaynak : https://ofpof.com/merak/sadece-ama-sadece-kuzey-kore-de-olabilecek-10-yasak-ve-sinirlama

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: