Sağlık

Yellenme zamanınızı söyleyen hap!

Yellenme, sindirim sistemimizin aktivitesi sonucu oluşan bir durum. Araştırmacıların geliştirdiği bir elektronik hap, yellenme durumunu takip ederek kişinin ne zaman yelleneceğini belirleyebiliyor.

Yellenme takibi neden önemli?

Tıbbi terminolojide yellenme (osurma, gaz çıkarma, pırt yapma) olarak geçen bu davranış, sindirim sisteminizin doğal, sağlıklı bir yan ürünüdür. RMIT Üniversitesi ve Monash Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir hap gibi yutulabilen bir elektronik gaz izleyici geliştirdi. Bu çalışmayla gazın nerede ne niçin oluştuğu belirlenerek, organlarımızın gıdaları nasıl işlediğiyle ilgili ayrıntılara ulaşılabilir. Hatta diyetlerle ilgili yan etkiler de gözlemlenebilir.

Elektronik hap genel olarak kablosuz bir verici, antenler, piller ve membran muhafazasından hangi gazların girdiğini tespit eden bir gaz sensörü içeriyor. Araştırmacılar, domuzlardaki gaz saptama prototiplerini test ettikten sonra, ilk insan gönüllüleri ile bir pilot program başlattı. Bu hapı yutan gönüllüler, diyete tabi tutularak yellenmenin ve dışkı takibi ile sağlık durumları izleniyor.

Araştırmacılar, halen testleri devam eden bu araştırmayı ticarileştirmek için şimdiden şirket bile kurdular. Teknoloji odaklı bir şekilde ilerleyen modern tıp çalışmalarında, yutulabilir küçük cihazların kullanılması yeni değil. Ancak çalışmanın ticarileşmesinin birkaç yılı alabileceği öngörülüyor.

kaynak : https://shiftdelete.net/yellenme-zamaninizi-soyleyen-hap

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: