GALERİ

Eski İnsanların Kullandığı 7 Garip Eşya

Şuanki teknoloji oluşmadan önce insanlar ihtiyaçlarına nasıl bir çözüm bulmuşlar bakalım.

Eski çağlarda insanların kullandığı 8 garip eşyayı derledik.

1. Urumi

Urumi, aslında kamçı şeklinde bir kılıçtır. Fakat, kullanana dahi kolayca zarar verebiliyordu. Kullanılmadığında ise kemer gibi bele bağlanıyordu.

2. Buz kutusu

20yy başlarında kullanılmaya başlayan bu alet buzdolabının atası sayılabilir. Kutunun en altındaki yiyecek ve içecekleri soğuk tutmak için en üst kısma buz kalıbı yerleştirilirdi.

3. Santur

Persian kökenli İran’a özgü bir çalgıdır. Şekli kanundan biraz daha farklıdır, kanun gibi üçgen değildir, tam bir eşkenar yamuk gibidir. Telleri kanundaki gibi sol tarafa değil aşağı bağlıdır. En önemli farkı da minik çekiçlerle çalınmasıdır. Vurmalı çalgı olarak tanımlanabilir. Sadece Hint versiyonunda 100 adet tel vardır.

4. Diş anahtarı

Geçmiş dönemlerde ellerle yapılan aletle, iltihaplanmış veya çürümüş olan dişler çekiliyormuş. Fakat sadece diş değil diş etide dişle beraber kopuyormuş.

5. Abaküs

Yaklaşık 4000 yıllık bir alet. Matematiğin basit işlemlerini yapmak için kullanılan alet zamanında Çinliler tarafından geliştirilmiştir.

7. Güneş saati

Saatin icadından önce, insanların yapacağı işler için belirli bir zaman belirlemeleri gerekiyordu. Bu yüzden güneşin pozisyonu kullanılıyordu. Güneş saatine dik biçimde yerleştirilen çubuğun gölgesine göre günün saati belirlenirdi.

7. Bademcik giyotini

Bu aletin icadından önce bademcikler elle koparılıyormuş fakat bazen hasta istemsizce koparan kişinin elini kalıcı hasar bırakacak şekilde yaralıyormuş. Bu aletle ise bademciğin etrafı kavranıyor ve kesiliyormuş fakat hasta kan kaybından veya mideye çok fazla kan dolmasından zehirlenebiliyormuş.

kaynak : https://ofpof.com/merak/eski-insanlarin-kullandigi-8-garip-esya

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: