Diğer

Uyurken Neler Oluyor ?

Geceleri hepimiz dinlendirici ve huzurlu bir uyku evresi geçiririz. Ama bu demek değildir ki uyuduğumuz sırada rahatsız edici ve garip durumlar yaşamayalım.

Sizler için uyku anlarımızda gerçekleşen enteresan durumları derledik.

 

Uyku Felci
Nasıl Hissettiriyor: Kişi uyanır fakat hareket edemez. Buna ek olarak kişi, korkutucu halisünasyonlar görebilir ve odada başka enerjiler olduğunu hissedebilir. Bazı mitlere göre bu durum kötü ruhlar tarafından verilen rahatsızlıklardır. Neden olur: Normalde uyuduğumuzda, ayakta gezinmemizi ve birtakım şeyleri yapmamızı engelleyen ufak çaplı felç geçiririz. Uyku felcinde kaslarımız durma seviyesinde yavaşlar fakat beynimiz hala sahip olduğu aktiviteyi sürdürür. İnsanların %7’si hayatlarında en az 1 defa bu sorunla karşılaşır.

Hipnogojik Sanrılar
Nasıl Hissettiriyor: Daha tam uykuya dalınmamışken insanın, garip sesler duyması, korkunç suratlar ve fantastik canavarlar görmesi şeklinde olur. Neden olur: Bu tarz halisünasyonlar, zihnen tamamen sağlıklı olan kişiliklerde dahi görülebilir. Çocuklar bu deneyimi yetişkinlere nazaran daha çok yaşarlar. Bunun nedeni hayal güçlerinin daha gelişmiş ve uyumak istememelerinden kaynaklanıyor olabilir. Stres ve yatağa sarhoş girmek başlıca sebeplerindendir.

Sayıklamak
Nasıl Hissettiriyor: İnsan psikolojisine hiçbir zararı olmayan bu durumdan muzdarip kişiler, genelde ne hakkında konuştuklarını bilmezler. Bilinç altında oluşan sorunların uyku halinde refleksif olarak dışa vurulma sorunudur. Neden olur: Erkekler ve çocukların bu sorunu yaşaması daha muhtemel olup, başlıca sebebi stres bozukluğudur.

Rüya içinde Rüya
Nasıl Hissettiriyor: Kişi gördüğü rüyadan uyanır, fakat ilginç olaylar devam etmektedir ve kişi aslında uyanmadığını farklı bir rüyanın içinde olduğunu fark eder. Bu konu üzerine sinema dünyasında büyük başarı yakalayan Inception filminden sonra birçok kişi bu durumu yaşadığını raporlamıştır. Neden olur: Henüz ne sebeple oluştuğuna dair resmi bir çalışma bulunmamaktadır.

Uyurgezerlik
Nasıl Hissettiriyor: Bu durum uyku felcinin tam tersidir. Beyin çalışmayı durdurur fakat vücut alışık olduğu fiziksel hareketleri devam ettirir. Uyurgezerlik sorunu yaşayan insanlar, kalkıp yürüyebilir, temizlik yapabilir, evden dahi çıkabilirler ki bu en tehlikeli durumlardan biridir çünkü bilinç kapalıdır ve uyandıkları zaman hiçbir şey hatırlamazlar. Neden Olur: Nasıl oluştuğu ve nasıl tedavi edileceğine dair kesin bir araştırma bulunmamaktadır.

Patlayan Kafa Sendromu
Nasıl Hissettiriyor: Kişi büyük bir patlama, alkış daha da kötüsü geçici sağırlığa sebep olabilecek yükseklikte bir ses duyduğu iddası ile uyanır. Semptomlar zararsızdır fakat kişi gerçekten korkutabilir. Neden Olur: Bu olay uyku anında beynin herhangi bir bölgesinin çok hızlı çalışmaya başlamasından dolayı gerçekleşir. Uykusuzluk Hastalığı (insomnia) veya jet lag olayına sebebiyet verebilir.

.

.

Kaynak: www.Unimetre.com

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: