GALERİ

Aklınızın Alamayacağı Hızlara Ulaşan Dünyanın En Hızlı 10 Hayvanı

Onlar yeryüzünün en hızlı canlıları. Süratleriyle insanoğlunu hayrete düşüren bu hayvanlar içinde biri var ki, saatte ulaştığı 320 kilometrelik hızla, Ferrari ya da Porsche gibi lüks spor otomobillerle kapışabilir. İşte dünyadaki en hızlı 10 hayvan…

10. Kanada Geyiği

Bu hayvanlar, iri vücutlarına rağmen, çok iyi koşucular. Listemize 10.sıradan giriş yapan Kanada Geyikleri, şaşırtıcı şekilde saatte 70 kilometreye çıkabiliyor.

9. Yaban Tavşanı

Küçük göründüklerine bakmayın. Kahverengi yaban tavşanları hızlarıyla sizi şaşırtabilir. Kaplumbağa ile Tavşan’ın hikayesini hepimizi biliriz. Bu şirin yaratıklar, saatte 75 kilometre hız yapabiliyor.

 
8. Ceylan

Vahşi doğada hayatta kalmak için hızlı olmak gerektiğini bilmeyen yok. Bunu en iyi bilenlerden biri de ceylan. Bu ceylanlar, peşindeki avcılardan kurtulmak için saatte 80 kilometre hıza çıkabiliyor.

 
7. Aslan

Ceylan kaçar da aslan kovalamaz mı? Hayvanlar aleminin kralı aslan da, en az ceylan kadar hızlı. Saatteki hızı 80 kilometre.

6. Afrika Antilopu

Bir çok Afrika belgeselinden tanıdığımız bu antiloplar, saatte ortalama 80 kilometre yapabiliyor.

5. Amerika Antilopu

Afrika antiloplarının kuzeni olan ve Kuzey Amerika’da yaşayan çatal boynuzlu antiloplar, kuzenlerinden bir tık daha hızlı. Bu hayvanlar saatte 95 kilometre hıza çıkabiliyor.

4. Çita

Bu listeyi ilk gördüğünüzde, muhtemelen en hızlı hayvanın çita olduğunu düşünmüştünüz. Haksız sayılmazsanız. Çitalar, karadaki en hızlı hayvanlar ve saatteki hızları 96 kilometreye kadar çıkabiliyor. Ama ondan da hızlı hayvanlar var.

3. Yelken Balığı

Balıklar aleminden listemize giriş yapan bu hayvan, yelken balığından başkası değil. Sudaki en hızlı hayvan olan bu balıklar, saatte 110 kilometre hız yapabiliyor.

 
2. Fırkateyn Kuşu

Karada ve denizdeki hızlar, göz kamaştırsa da gökyüzünün hakimleri tabii kuşlar. Kuşlar alemininin en hızlılarından biri ise fırkateyn kuşu. Ulaştığı hız ise saatte tam tamına 153 kilometre.

1. Alaca Şahin

İşte yeryüzündeki en hızlı canlı. Tabii o da kuşlar aleminden. Alaca şahinler, saatte 320 kilometrelik hızlarıyla, en pahalı yarış arabalarına bile meydan okuyabiliyor. Alaca şahin, bu hızda, sadece avlarını yakalamak için dalış yaptığında uçuyor. Yine de muazzam bir sürat…

 

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: