Diğer

Böyle Hırsız

Kütahya’da bir markette yaşanmış gerçek bir olaydır.

Kütahyalı bir kadın alışveriş için markete gider. Giderden de evde ne kadar bileziği takısı varsa onların hepsini üzerine takar öyle gider. Kadının kolunda dirseklerine kadar olan bilezikleri gören uyanığın biri kadını takibe başlar.

Kadın markette alışverişe başlar ve takibe başlayan adam usulca yaklaşır ve kadına “Hanımefendi bu kadar bilezik ve takıyı teşhir etmeniz biraz sakıncalı değil mi? Memlekette durumlar kötü. Herkes ekonomik olarak zorluklar içerisinde. Kötü niyetli birisi sizi böyle görse size bir kötülük yapıp takılarınızı alabilir. O yüzden bütün takılarınızı çantanıza koymanız yararınıza olur” der…

Kadın korkuya kapılır ve kim olduğunu sorar adama. Adam da kadına “Emniyet mensubuyum” der. Kadın adamın sözlerine hak verir ve bütün bilezik ve takılarını çantasına koyar.

Alışverişi tamamlayan kadın kasaya ödeme yapar aldıklarını arabasının bagajına bir güzel yerleştirir. Bu arada kadının çantasını da göz açıp kapayıncaya kadar yürütür.

Kadın arabasına biner evinin yolunu tutar. Evinin önüne gelip eşyaları indirirken çantasının olmadığının farkına varır. Ama nafile giden gitmiştir. Geri dönüp markete oraya buraya sorar bir sonuç alamaz. Kadın polise haber verir, kocasına haber verir ama girişimler sonuçsuz kalmıştır.

Aradan bir kaç gün geçer, eve telefon gelir. Çantayı çalan adam aramaktadır. Telefonda kadına “Hanımefendi kusura bakmayın geçen gün sizin çantanızı çalan kişi benim. Yaptığım işten ötürü çok üzgünüm. Vicdan azabı çekiyorum. Çantanızı size geri vermek istiyorum. Bütün herşeyiniz içinde. Evinize gelmek isterim ama polise haber vermenizden korktuğum için çantanızı markette size geri vermek isterim. Lütfen beni affedin” der kadının gönlünü alır.

Kadın o sevinçle kocasına haber verir cümbür cemaat markete giderler ve adamı beklemeye başlarlar. Adam ortalarda yoktur.

Adam kadının markette olmasını fırsat bilerek çantadaki anahtarla eve girer ve evdeki değerli eşyaların hepsini alır ve bir not bırakır. Eve bıraktığı notta şu yazılıdır; ‘İlginize teşekkür ederim hanımefendi. Bu kadar takısı bileziği olan bir hanımın evi de zengindir dedim, onları da almaz isem vicdanım rahat olmaz diye eşyalarınızı da aldım. Teşekkürler’

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: