Eğlence

Sadece Zeki İnsanların Cevaplayabileceği 14 Beyin Yakıcı Soru!

Beyin yakmaya başlayalım!

Soruların cevapları en aşşağıda belirttik. Soruları bitirdikten sonra cevaplarınızın doğru olup olmadığını bakabilirsiniz.

1. IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) ‘ne göre, bu iki yolcu uçağın aynı sıralarında oturmamalıdır. Onlar kim?

2. Bir grup kadın yerel otobüse biniyor. Otobüsler kalabalık olmasa da, hepsi arkadan oturuyor. Neden?

3. 1445’te Moskova halkı kıyamet yakınlarına düşündüler, çünkü tüm kilise çanları kendi başlarına aynı anda çalmaya başladı. Bununla birlikte, aynı ‘kıyamet günü’ Kiev’de 1091’de ve Moskova’da tekrar 1802’de oldu. ‘Kıyamet Günü’ için sebep neydi?

4. Myanmar’daki (Burma) yerliler sığır ve kümes hayvanlarını yetiştirir, ancak hayvancılıkta, hatta kanatlı hayvanlarını bile katletmezler. Genellikle hayvanlarını pazara, özellikle de Çin gibi komşu ülkelere satarlar ve istediği eti bayilerden geri alırlar. Neden zaman ve para kaybı yaşıyolar?

5. Eski zamanlarda köpek sahibi olanlar köpeklerinin kuyruğunu tasarruf için keserlerdi. Peki neden ?

6. Rusya, Türkiye ve Mısır’ın ortak noktası nedir?

7. 1945’te Kolombiya’nın Muzo kentinde öldürülen her tavuk bir kamu görevlisinin incelemesine tabi tutuldu. Neden böyle garip bir kanun vardı?

8. 1965 yılında Pele, otobiyografik kitabı ‘Pele’ için Brezilya Eğitim Bakanlığı’ndan altın madalya aldı. Bir kitap nasıl eğitim üzerinde nasıl bir etki yaratmış olabilir?

9. Sahra altı Afrikalı kabileler, gece avlanırken küçük böcekleri böceklerle dolu bacaklarına bağlarlar. Neden böyle bir şeye ihtiyaçları var?

10. Geleneksel Afrika köylerinde satın alınan hediyelik eşyaların birçoğu bazı hastalık tedavisinde bir araç olabilir. Bunlar ne hediyelik eşya?

11. Amerika Birleşik Devletleri, Oregon’daki bu nehir, Guinness Dünya Rekorları’nda dünyanın en kısa nehri 440 feet (130 m) olarak listelenmiştir. Adı ‘D’ harfiyle başlayan, muhtemelen en kısa nehir adıdır. Peki bu nehrin adı nedir?

12. Astronotlar, uzaydan gelen nehir yatakları canlı organizmanın dolaşım sistemine benzediğini söylüyor. Ne ilginç bir gözlem! Tesadüfen değil, 2. Dünya Savaşı sırasında doktorlar bu suyu kan plazması yerine kullandılar. Ne tür suyu olabilir?

13. Bazı Kuzey denizlerinin deniz yatakları sıklıkla sık sık tırmıklar veya taramalar olarak adlandırılan uzun, dar aralıklara sahiptir. Yüzlerce feet uzunluğunda ve 16 feet derinliğe kadar ulaşabilirler. Bu fenomenin sorumlusu kimdir?

14. Tek bir cama dokunarak, bunları nasıl doluyken boşaltılmış yapabilirsin?

 

 

Cevaplar:

 1. Kediler ve köpekler.
 2. İran’da her iki cinsiyetten küçük çocuklar ve tüm kadınlar otobüsün arkasında oturmak zorundalar.
 3. Deprem
 4. Ahimsa’nın Budist doktrini nedeniyle (zarar vermez).
 5. Vergiler köpeğin kuyruğunun uzunluğuna göre imiş.
 6. Üçü de 2 kıtayı kapsıyor
 7. Gizzardaki zümrütleri kaldırdılar.
 8. Binlerce okuma yazmayı bilmeyen Brazilyalılar, belirli bir amacı ile okumayı öğrenmeye başladılar – onun otobiyografik kitabını okumak için.
 9. Ateş böcekleriyle ışık yapmaları için
 10. Sangomalar olarak da bilinen geleneksel Afrika şifacılar, hastalarını tedavi etmek için maskeler kullanırlar. Bu maskeler sonradan satılmaktadır.
 11. D nehri
 12. Doktorlar tıbbi sarf malzemeleri bittiğinde hayatlarını kurtarmak için deniz suyuna döndü.
 13. Buzullar ve deniz buzu sırtları.
 14. İkinci bardak suyunu beşinci suya dökün
Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: