GALERİ

Kafanızda Deli Soruların Oluşmasına Neden Olacak 7 Çığır Açıcı Bilimsel Teori!

Bilim insanların ortaya attığı şok edici ve tüyler ürperten bazı bilimsel teoriler.

1. Beyaz Delik

Kara deliğin tersi olarak kabul edilen beyaz delik, evrenin madde ve enerjiden oluştuğu varsayımsal bir özelliğidir ve hiçbir şey onun içine giremez. Bununla birlikte, henüz beyaz delik tespit edilmedi, bu nedenle bu bilimsel teori henüz teyit edilmedi.

2. Kopenhag Yorumu

1925-1927 yılları arasında fizikçiler Niels Bohr ve Werner Heisenberg tarafından hazırlanan Kopenhag Yorumu, aynı kuantum parçacığının neden farklı şekillerde davranıldığı konusunda en yaygın kabul edilen açıklama. Bu teoriye göre, evren, aldığımız herhangi bir eylemin olası sonuçlarını barındıracak şekilde bölünür.

3. Matrix Evreni

“The Matrix” filminin aslında bilim kurgu olmayabileceğine inanan birçok teknoloji uzmanı ve fizikçi var. Bu teorinin savunucuları, gerçekte yaşadığımız şeyin daha sofistike bir istihbarat tarafından yaratılan dev bir bilgisayar simülasyonu olduğunu savunuyorlar.

4. Zamanda yolculuk

Zamanla yolculuk fikri bizi yüzyıllardır büyülemiştir ve bazı modern fizikçiler bu konseptin gerçekten işe yarayabileceğine inanırlar. NASA bilim insanları, uzay zamanının farklı noktalarda yaratılmış özel “solucan delikleri” vasıtasıyla zamanda yolculuk etmenin mümkün olabileceğini öne sürüyorlar.

5. Soğuk Güneş

Alman doğumlu İngiliz gökbilimci William Herschel birçok etkileyici keşif ile ünlüdür ancak aynı zamanda günümüzde tamamen delilik gibi görünen birçok bilimsel kuramın da yazarıdır. Örneğin, Güneş’in yüzeyinin soğuk ve yaşanamayacağına, başları muazzam miktarda ışığa alışmış yabancılar tarafından doldurulduğuna inanıyor.

6. Filojiston teorisi

Filojiston teorisi, ateş barındıran cisimler içerisinde phlogiston adı verilen ateş benzeri bir elementin bulunduğu ve yanma sırasında serbest bırakıldığını varsayan bilimsel bir teori. Teori 1667 yılında Alman simyager Johann Joachim Becher tarafından icat edildi.

7. Vasiliev Teorisi

1980’lerin sonlarına doğru Rus fizikçi Mikhail Vasiliev tarafından ileri sürülen Vasiliev teorisi çok karmaşık olduğu için çoğu teorisyen buna karşı çıkmaktadır. Teori, çok karmaşık denklemlere (Vasiliev denklemleri olarak bilinir) dayanarak, dünyanın, bilinen doğa güçlerini ve madde türlerini temsil eden manyetik alanlardan oluştuğunu ileri sürer.

 

kaynak : https://ofpof.com/merak/kafanizda-deli-sorularin-olusmasina-neden-olacak-7-cigir-acici-bilimsel-teori

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: