Bilim

MIT, lamba gibi parlayan canlı bitkiler üretti!

Bugün belki de geleceğimizi kökten değiştirecek bir bilimsel gelişme yaşandı, MIT araştırmacıları karanlıkta lamba gibi parlayan canlı bitkiler geliştirdiklerini açıkladılar!

Lamba gibi parlayan canlı bitkiler geliştirildi!

Evet, inanması biraz güç ama MIT araştırmacıları karanlıkta lamba gibi parlayan canlı bitkiler geliştirmeyi başardı. Geliştirilen bu bitkiler ile gelecekte sokak lambalarına ihtiyaç kalmadan ağaçlar ile aydınlatmanın sağlanabileceği söyleniyor.

Bilim adamları Işıltılı bitki prototiplerini yaratmak için, çoğumuza tanıdık gelecek olan “lusiferaz” enziminden yararlanmış. Lusiferaz, ateş böceklerinin gece saatlerinde parlak ışık dalgaları yaymasına sağlayan enzimdir.

Başlangıçta üzerinde enzim bulunan lusiferin molekülü ile birlikte nanoparçacık paketleri ve işlemi teşvik eden yardımcı A enzimi, bitkilere uygulanmış. Partiküller zamanla luciferase‘yi yavaşça serbest bırakarak, bitkinin ışıldaması sağlanmış.

İlk başta yapılan testlerde parlama süresi bir saatten az sürmüş, ancak işlemler sıklaştıkça bu rakam yaklaşık dört saate kadar yükselmiş. Bilim adamları, yöntem geliştikçe bitkilere sadece bir kez uygulanarak faydalı bir aydınlatma ömrü sağlanabileceğine inandıklarını belirtiyorlar.

kaynak : https://shiftdelete.net/mit-lamba-gibi-parlayan-canli-bitkiler-uretti

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: