Teknoloji

Kara hız rekoru kırılacak!

Bloodhound süpersonik araç yeni bir kara hız rekoru için testlere başlıyor. Tasarımı ile de dikkat çeken Bloodhound, 2020 yılında yeni bir rekoru deneyecek.

Bloodhound süpersonik araç

Bloodhound süpersonik aracın geliştirici ekibi, Güney Afrika’daki kuru göl yatağında 2020’de dünyanın kara hızı rekorunu kırmayı hedefliyor. Ekip, uzun vadede ise 1000 mph’lik (1.600 km/saat) hız eşiğini aşmayı amaçlıyor. Şu anda 1,228 km/saat kara hızı rekoru bulunan aracın, Rolls-Royce EJ200 jet motoru tarafından desteklenmesi sayesinde bu hedefe çok da uzak olmadığı belirtiliyor. Ayrıca aracın motorunun yanı sıra tasarımı da bu hız seviyelerine ulaşılmasında önemli bir etken olarak görülüyor.

Cornwall Havaalanı’ndaki testlerde aracın sadece 8 saniyede 337 km/saat hıza ulaştığı ve 1.5 G’lik bir hızla çekildiği görüldü.

Ekip, arabaya entegre edilmiş 500 sensör aracılığıyla yüzlerce veriyi topluyor. Katı alüminyum jantlar ile taban sürtünmesi arasındaki ilişkiyi ve arka taraftaki düşük basınç ile geri çekilen aerodinamik kuvveti izliyor. Tüm bu veriler aracıyla ekip, kara hızını geliştirmek için geliştirmeler yapıyor.

kaynak : https://shiftdelete.net/bloodhound-supersonik-arac

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: