Genel

80 bin TL’ye yazıcıdan ev!

3D baskı ev teknolojisi hızlı bir gelişme gösterdi. Ukraynalı bir inşaat şirketi daha önce aldığı 3D baskı ev siparişlerini Ocak 2018’de teslim etmeye başlıyor.

3D baskı ev için tarih: Ocak 2018

PassivDom adlı Ukraynalı ev inşaat şirketi, küçük evler için parçalar basabilen bir 3D baskı makinesi kullanıyor. Makine 410 metrekarelik modelin duvarlarını, çatısını ve zeminini yaklaşık sekiz saat içinde yazdırabiliyor. Pencereler, kapılar, sıhhi tesisatlar daha sonra bir insan yardımıyla ekleniyor.

Yedi akslı robot karbon elyaf, poliüretan, reçine, bazalt elyaf ve fiberglasdan yapılmış çatı, zemin ve 20 santimetre kalınlıktaki duvarları basabiliyor.

Tamamlandığında evler dış elektrik ve sıhhi tesisata ihtiyaç duymuyor. Güneş enerjisi ile üretilen elektrik depolanarak tüm elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Ayrıca bağımsız kanalizasyon sistemi ile de dış bağlantıya gerek kalmıyor.

3D baskı evler, özer bir yerleşim sağlıyor. 64.000 ile 84.000 dolar aralığında değişen evler için 8000’den fazla ön sipariş alındı. Evlerin ilk 100 teslimatının Ocak 2018’de yapılacağı belirtiliyor.

kaynak : https://shiftdelete.net/3d-baski-ev-teslimati

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: