DiğerMatematik

Matematik İle Araç Park Etmenin Formülü

Matematik İle Araç Park Etmenin Formülü

Arabanızı park etmek istiyorsunuz ve boş bir yer buldunuz. Yol manevra yapmak için yeterince geniş ama park etmek için yeterli alan var mı, emin değilsiniz. İşte bu noktada, geometri işinize yarayabilir.

Ama öncesinde birkaç parça bilgiye ihtiyacınız olacak.

r: Aracınızın dönüş alanı üzerinden çizilen bir yarıçap

l: Tekerleklerin açıklığı

k: Aracın tekerlekleri ile ortası arasındaki mesafe

w: Arkanızda olan aracın genişliği

Yapmanız gerekenler aslında oldukça basit:

1.Arkayı görmenizi sağlayan aynayı arkadaki aracın kaputuna doğru sabitleyin.

2. Otomobillerin arasında uygun bir boşluk olduğuna inandıktan sonra geri geri gelmeye başlayın.

3. Yanınızdaki araçla birlikte lastiklerinizin hizalı olmasına dikkat edin.

4. Ve işlem bitti güvenle park edebilirsiniz.

Formüldeki uygun uzaklık ölçülerini gerekli yerlere girerseniz nasıl park edebileceğinizi anlıyorsunuz. Yani örnek olarak araçlar arasındaki mesafeleri formülde uygun yere girerseniz çıkan sonuca göre park edip edemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

Mükemmel paralel park etme formülü Londra Üniversitesi matematik profesörlerinden Simon Blackburn’ün çalışması. Stanford’dan başka bir matematikçi olan profesör Keith Devlin “bu formül gerçek anlamda basit matematik kullanılarak zekice hazırlanmış bir çalışma” diyor.

“Bu formül tam olarak ne kadar ekstra boşluğa ihtiyacınız olduğunu söylemekle kalmıyor, sadece aracınızın uzunluğuna bağımlı olmadan basit park etmenin aşamalarını da anlatıyor. Geri geri giriş yap, tekerleri düzelt ve motoru kapat.” şeklinde açıklıyor Devlin.

Bu konudaki bir çok çalışma size kolay park etmek için sadece yeterli boşluğun olması gerektiğini anlatır lakin o alana nasıl park edeceğinizi anlatmaz. Bu da çoğu insanın öncelikle “acaba yeterli alan varmı ki?” düşüncesiyle denemeler yapmasının yolunu açar ki bu işi daha da zorlaştıran bir girişimdir aslında. Devlin, tüm bu tahmin girişimlerinin arkasında işin başında matematiğin olduğunun görüleceğini söylüyor. “Matematik size insanların bir işin detaylarını anlaman için yaptığı pratiklerini ve uzmanlık girişimlerini anlamak için basit bir yol gösterir” diyor.

“Aslında, biz bir şeyin pratiğini yapmaya başladığımızda ki bu şey atletik/sportif bir şey olabilir veya otomobil olabilir fark etmez, o an için mükemmel matematikçiler olabiliyoruz ve onu organize etmek için mükemmeli arıyoruz” diyen Devlin “Fakat genellikle buna matematik olarak adlandırmayız ve tabii ki birisi arabasını mükemmel park ediyor diye matematik testinden geçer not aldın demeyiz.”

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: