Eğlence

Kendi Servetini Yaratan Dünyanın En Genç Milyarderi; John Collison

Her gün pek çok başarı hikayesi duyuyoruz. Birbirinden çok farklı her hikayenin başrolü gibi yaşadıkları olaylar farklılık gösterebiliyor.

John Collison’da bu başarı hikayelerinden birinin başrolü konumunda. Onu farklı kılan ise her şeye sıfırdan başlayıp çok fazla emek vererek bu başarıyı sağlamış olaması. Üstelik henüz 27 yaşında…

Dünyanın en genç milyarderi John Collison ve ortağı olan abisi Patrick Collison, İrlanda’da yaklaşık 4 bin nüfuslu bir kasaba olan Tipperary’de büyüdüler..

İki kardeş de çocukluklarından beri bilgisayar programcılığına merak duyuyorlardı.

Önce abisi Patrick Collison en prestijli üniversitelerden biri olan Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) metamatik bölümüne kabul edildi.

2 yılın ardından John Callison da Hardvard’a kabul edildi.

Ama daha Hardvard’a gitmeden zengin olmuştu John Collison.

İki kardeş, 2008’de eBay’de daha kolay ticaret yapabilmeyi sağlayan bir yazılım geliştirdiler ve bunu 5 milyon dolara sattılar.

İki kardeş üniversite eğitimleri sırasında bugün John Collison’u dünyanın en genç milyarderi yapan şirket Stripe’e odaklandılar.

Stripe, aslında bir internet ödeme sistemi. Bu sistem üzerine çalışan John ve Patrick Collison üniversite eğitimlerini yarıda bıraktılar.

Stripe rakiplerini geride bırakarak kısa sürede büyüyerek Elon Musk’dan ve PayPal’ın kurucusu Peter Thiel’dan destek aldı.

27 yaşındaki John Collison, Forbes dergisi tarafından 1.1 milyar dolarlık şirket hissesi ile dünyanın servetini kendi yaratan en genç milyarderi olarak gösterildi.

2016 yılı itibariyle şirketin değeri 9 milyar 200 milyon dolar ve dünya genelinde 100 binden fazla müşterisi var.

Listede John Callison’un ardından Snapchat’in kurucularından olan Evan Spiegel ve abisi Patrick Collison yer alıyor.

“Bana zengin olduktan sonra hayatımın nasıl değiştiğini soruyorlar. Faberge yumurtaları koleksiyonu ve yat yarışlarından söz ediyorlar. Oysa ben sadece boş zamanlarımda koşmayı seviyorum. Bu, çok pratik ve basit bir hobi.” diyor John Collison.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: