Teknoloji

Google Translate’ten dikkat çeken İsrail çevirisi!

Google Translate’e eklenen Somali dilinden Türkçe’ye çeviri yaptığımızda alakasız şekilde karşımıza İsrail çıkıyor. Bu konu akıllara bir propaganda mı yoksa bir hata mı sorusunu getiriyor.

İnternet dünyasının hakimi olan Google, hizmetlerini her geçen gün dev bir ekiple ve yapay zeka, makine öğrenme teknolojileriyle geliştirmeye devam ediyor. Şirket son olarak Google Translate hizmetine bazı yeni dilleri daha ekledi. Bu dillerden birisi de Somali dili oldu.

Şu anda Google Translate’i açıp Somali dilinden Türkçe’ye çeviri yapmaya kalkarsanız çevirilerde İsrail ve İsrail halkıyla ilgili ilgi çekici çeviriler karşımıza çıkıyor. Reddit sitesinde gündeme getirilen bu olay, İngilizce çevirilerde de geçerli. Bu çevirilerin Yahudilik ve İsrail devleti üzerine olması ise asıl dikkat çeken konu.

İsrail propagandası mı bir hata mı?
Şu anda Google Translate’i Somali dilinden Türkçe’ye çeviri şeklinde ayarlayıp art arda “pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe pe” yazarsanız “İsrail halkına ve İsrail halkına ibadet etmek istiyorum” şöyle bir çeviriyle karşılaşacaksınız. Bunun yanında “pe”lerin sayısını değiştirdikçe çeviriler değişiyor ancak ara ara İsrail ile ilgili bir birçok çeviri mevcut.

Propaganda ihtimalinin yanı sıra makine öğrenme ile ilgili bir hata da söz konusu olabilir. Zira farklı kombinasyonlarla bunu denediğimizde arlarda Tevrat’tan birçok cümle eklendiğini görüyoruz. Google Somali dili gibi pek bilinmeyen yeni dilleri eklerken, bu dille ilgili tüm çevirileri sisteme öğreterek işe başlıyor. Şu anda sisteme öğretilen verilerin az olması sebebiyle karşımıza böyle çevirilerin çıkma ihtimali de var.

Ancak aksini savunanların sayısı da pek az değil. Bu garip olay hakkında şu ana kadar Google cephesinden bir açıklama ya da düzeltme ise gelmiş değil.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: