Bilim

Kırılmaz camlar için Bakanlık inceleme başlattı!

Binlerce lira vererek satın aldığımız akıllı telefonlarımızı korumak için aldığımız kırılmaz adıyla satılan ama kırılan ekran koruyucu camlar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. İşte kırılmaz camlar için yapılan incelemeler!

Şikayetler üzerine Bakanlık kırılmaz camlar için harekete geçti!

Akıllı telefonlarımızın ekranlarını korumak amacıyla satın aldığımız kırılmaz adı altında satılan koruyucu camlar piyasadan kaldırılabilir. İlk olarak Ankara’da başlanılan denetimlerde Bakanlığa gelen şikayetler etkili oldu.

Neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının kullandığı bu kırılmaz adıyla satılan koruyucuların kırılması konusunda gelen şikayetler sonucunda harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yaptığı denetimde çeşitli ürünlerden örnekler aldı ve test için laboratuvara gönderdi.

Ürünlerin kimyasal yapısının özellikle nikel ve kadmiyum açısından laboratuvarda incelenmesinden sonra elde edilecek sonuçlara göre toplatılma kararı alınacak ve üretimiyle ithalatı yasaklanacak.

İncelenmenin hangi esasa dayanarak yapılacağı konusunda bir açıklama yapılmazken kılıf, ekran koruyucu ve diğer cep telefonu aksesuarları da artık İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi‘ne dahil edildi. Bununla birlikte 1 Ocak tarihinden itibarende bu ürünler ithalat aşamasında da denetime tabii tutulacak.

kaynak : https://shiftdelete.net/kirilmaz-camlar-piyasadan-toplatiliyor

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: