Bilim

Kan akışından elektrik üretildi!

Elektrik üretimi için yıllardır akan suyun hareket enerjisinden yararlanıyoruz. Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip, büyük hidroelektrik santraller ile benzer prensipte çalışan, damar içine sabitlenerek kan akışından elektrik üretecek küçük bir nanogeneratör geliştirdi.

Damarlarda nanogeneratör kullanılacak

Binlerce yıl önce akan suyun gücünü değirmenlerde kullanan insanoğlu, gelişen teknoloji ile bu gücü hidroelektrik santraller ile elektrik enerjisi üretmek için kullanmaya başlamıştı. Şimdilerde ise bu teknoloji küçülerek damarlarımızın içine kadar girmeyi başarıyor.

Fudan Üniversitesi’nden araştırmacılar, polimerik çekirdeğin etrafına sarılmış düzenli bir karbon nanotüp dizisine dayanan yeni bir tür elektrik üreten cihaz geliştirdi. Elyaf şekilli akışkan nanogneratör (FFNG) olarak adlandırılan cihaz damarlardaki kan akışından elektrik enerjisi üretmeyi başardı. FFNG, göreceli hareket ile fiberin etrafında bir elektrikli çift katman oluşturdu ve akan solüsyon simetrik yük dağılımını bozdu. Simetrik yük dağılımındaki bozulma, elektrik enerjisi üretilmesini sağladı.

Cihaz tarafından ne kadar güç üretildiğine dair kesin bir bilgi verilmedi ancak bilim insanları, diğer minyatür enerji toplama cihazlarına kıyasla “yüksek verimlilikte” çalıştığını ve yüzde 20’den daha fazla bir güç dönüşümünün olduğunu iddia ediyor. Kurbağalar üzerinde yapılan testleri başarı ile tamamlayan bilim insanları, cihazı insanlara entegre edecek şekilde geliştirmeyi ve önümüzdeki yıllarda uygulanabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

kaynak : https://shiftdelete.net/kan-akisindan-elektrik-uretildi-84997

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: