Bilim

Cebinize sığabilen klima!

Yazları oldukça sıcak geçen ülkemizde de vazgeçilmez cihazlardan birisi olan klimalar, gelişen teknolojiden nasibini alıyor. Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanları tarafından geliştirilen yeni klimalar cebimize sığacak kadar küçük!

Nasıl çalışıyor?

Bildiğimiz klimaların aksine boyut ve enerji tüketimi olarak oldukça avantajlı olan bu yeni nesil klimalar aslında ısı bandı gibi kullanılıyor. Termoelektrik soğutucu olarak adlandırılan bu bantlar seramik materyaller içeriyor.

Isı kaynağına yapıştırıldığında ısıyı emen bu bant, bu şekilde cihazların ısınmasını engelleyerek serin kalmalarını sağlıyor. Esnek yapısı sayesinde ergonomik olarak bu bantlar fiyat olarak da avantajlı. Fiyat olarak günümüz klimalarından ucuz olacağını açıklayan bilim insanları, test aşamasındayken Samsung Galaxy S4‘ü bu bantlar sayesinde normalden yaklaşık 10 derece daha soğuk tutmayı başarmış.

Bu bantların yakın gelecekte soğutma sistemi olarak dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve cep telefonlarında standart olarak geleceğini düşünen bilim insanları, geliştirdikleri üründen oldukça umutlu.

kaynak : https://shiftdelete.net/cebinize-sigabilen-klima-85332

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: