Sağlık

Yara kapatma için çığır açacak yapıştırıcı!

Blade Runner 2049 filmine gitmişseniz, replikantların yaraları için kullandığı yapıştırıcı dikkatinizi çekmiştir. Yara kapatma amacıyla kullanılan bu yapıştırıcı için bu kadar uzun süre beklememize gerek kalmayacak gibi gözüküyor.

Cerrahi yapıştırıcı ile anında yara kapatma!

Sydney Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen hızlı kapatma özelliğine sahip cerrahi yapıştırıcı, dikiş ve zımbaların yerini alacak. Akciğer gibi önemli oranda hareket eden organlardaki iç yaralanmalara ulaşmak zor olduğundan tedavi de bir o kadar güçleşiyor.

Doku yapıştırıcılar bu gibi problemler için bir çözüm sunuyor. Öte yandan mevcut olanlar, etkili cerrahi araç olmak için tüm gereksinimleri karşılamıyor. Yeni türdeki doku yapıştırıcı ise bu konudaki başarısıyla diğerlerinden ayrılmakta.

İyi bir cerrahi doku yapıştırıcının elastik, yapışkan, nontoksik ve biyolojik olarak uyumlu olması gerekiyor. Piyasadakiler ise bu karakteristiklerin sadece bir veya ikisini karşılayabiliyor. MeTro olarak adlandırılan bu yeni materyal ise, proteinlerin kullanımıyla tamamen biyolojik uyumluluk sağlıyor. MeTro hidrojellerin UV ışınlarının da yardımıyla sadece 60 saniyede etkisini gösterdiği ifade ediliyor.

Şimdiye kadar hayvanlar üzerinde yapılan testlerde büyük başarı gösterilen ürün için sıra insanlara gelmiş durumda. Potansiyel uygulamalar arasında trafik kazaları sonrasında ve savaş bölgelerindeki acil durumlarda ciddi iç yaraları tedavi etmede ve hastanelerdeki ameliyatları geliştirme olarak gösteriliyor. Umarız hayat kurtarmada oldukça faydalı olacak bu ürün, en kısa sürede piyasaya sürülecek hale gelir.

kaynak : https://shiftdelete.net/yara-kapatma-icin-cigir-acacak-yapistirici

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: