Bilim

Yapay zeka siyasi görüşünüzü tahmin ediyor!

Yapay zeka siyasi bir test aracı kullanılabilir. Araştırmacıların geliştirdiği yapay zeka, siyasi görüşleri mahalledeki araçların model ve yılına göre sınıflandırarak tahminde bulunuyor.

Yapay zeka siyasi sınıflandırma yapıyor

Stanford’daki araştırmacılar tarafından hazırlanan yeni bir yapay zeka algoritması, herhangi bir mahalledeki arabaları incelemek için Google Street View’i kullanıyor. Gözlemini yapan sistem, demografik veriler ve istatistikleri kullanarak yaş, ırk, hane halkı geliri ve eğitim düzeyi gibi bilgilerde tahminde bulunuyor. Daha sonra bu bilgileri bir bütün halinde inceleyerek bölgede yaşayan kişi çoğunluğunun liberal mi yoksa muhafazakar mı olduğunu belirliyor.

Sistemde 1990 yılından günümüzün son model araçlarına kadar geniş bir veri havuzu bulunuyor. Bilgi tabanı oluşturmak için ABD’deki yüzlerce şehirde Google Street View’den toplandı. 50 milyondan fazla görüntüyükullanan sisteminin doğruluk payının yüksek olduğu belirtiliyor.

Stanford’daki bilgisayar bilimi profesörü Fei-Fei Li, nüfus sayımı gibi bilgileri elde etmek milyarlarca dolar harcama yapıldığını ancak yapay zeka ile bu tip bilgilere ulaşılabileceğini vurguluyor.

Çalışmada sedan ve pikap araçlar arasında tahminde bulunuldu. Sedan araç sayısının fazla olduğu bölgeler liberal, pikap araç sayısının fazla olduğu bölgeler ise daha muhafazakar olarak bildirildi.

kaynak : https://shiftdelete.net/yapay-zeka-siyasi-gorusunuzu-tahmin-ediyor

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: