Bilim

Karıncaları zombi yapan parazit!

Karıncaların kendi istekleri dışında hareket etmelerini sağlayan bir parazit uzun zamandır bilim adamlarınca araştırılıyordu. Karıncaları zombi yapan parazit mantar türüyle ilgili şok edici gerçeklere ulaşıldı.

Karıncıları zombi yapan parazit, onları öldürüyor mu?

Gerilim ve korku filmlerinin sevilen kahramanları zombiler, gerçek hayatta artık varlar dersek sanırım yanılıyor olmayız. Karıncaları kendi istekleri dışında harekete zorlayan bir parazit, adeta onları zombileştiriyor.

Ophiocordyceps unilteralis isimli bir parazit mantarının karıncaların zombiolmasını sağladığı daha önceden keşfedilmişti. Karıncaların kendi istekleri doğrultusunda hareket edememesinin nedeni olarak ise parazitin beyne yerleşerek onu kontrol ettiği düşünülüyordu.

Ta ki “Proceedings of the National Academy of Scientists” dergisinde yayınlanan makaleye kadar. Yayınlanan bu makaleye göre söz konusu parazit, sanılanın aksine karıncanın beynini ele geçirmiyor hatta bir tek oraya dokunmuyor.

Yani karıncanın kafası da dahil olmak üzere tüm kas sistemini ele geçiren parazit, karıncanın sadece beynine dokunmuyor ve tek bir merkezden tüm vücudu kontrol ediyor.

Bunu başardıktan sonra karıncayı paraziti yaymak üzere başka karınca türlerine doğru yönlendirirken karınca, oldukça korkunç bir şekilde hiç bir şey yapamadığı gibi tüm süreci ölene kadar izliyor.

Bilimsel kurumların kapalı kapılar ardında yürüttüğü çalışmaların kötü gitmesi sonucu ortaya çıkan zombi filmlerini akıllara getiren bu olay, umarız ki kötü ellerin çalışmalarına alet olmaz ve korkutucu teorilerin oluşmasına neden olmaz.

kaynak : https://shiftdelete.net/karincalari-zombi-yapan-parazit-bunu-nasil-yapiyor

 

 

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: