Teknoloji

Güçlendirilmiş insan için çift el projesi

Güçlendirilmiş insan kavramını daha önce duymuş muydunuz? Bilim kurgu gibi gelse de güçlendirmiş insan gelişimine yönelik önemli projelere imza atılıyor. Bunlardan biri de çift el projesi.

Güçlendirilmiş insan için giyilebilir tasarım

Güçlendirmiş insan kavramını fantastik bir şekilde uygulamak isteyen Youbionic adlı bir şirket, ekstra ellerin eklenmesini sağlayan bir proje geliştirdi.  “Çift el” olarak adlandırılan projeyle geliştirilen 3B baskılıellerden her ele 2 tane entegre edilerek, toplamda 4 elli bir insan modeli sunuyor. Giyilebilir model tasarımı, bir çıkışı çoklama özelliği olan çoklu bir adaptör kullanıyor.

Yapay uzuvların her birinin kavrama hareketi kullanıcının parmaklarıyla tetikleniyor. Gerçek elin yarısını kapatmak, yapay ellerin tamamının kapanmasını sağlıyor. Üstelik kullanıcı her iki elin hareketini bağımsız bir şekilde kontrol edebiliyor.

Arduino ile geliştirilen çift elin, kavrama işlemini nasıl yaptığı tanıtım videolarında pek belirgin değil. Bir çift elin satış fiyatı ise 2100 dolar olarak belirlenmiş. Yani 4 ele sahip olmak için ödenmesi gereken miktar 4200 dolar.

kaynak : https://shiftdelete.net/guclendirilmis-insan-icin-cift-el-projesi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: