Bilim

Fotosentez yapan duvar kağıdı geliştirildi!

Fotosentez yapan duvar kağıdı hayal edebiliyor musunuz? Üstelik bu fotosentez yapan duvar kağıdı ile odanızdaki lambayı yakabildiğinizi… Evler güneş paneline gerek kalmadan aydınlatma için kendi enerjisini üretebilir.

Fotosentez yapan duvar kağıdı: Biyo-panel

Imperial College London’daki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma özel bir bakterinin duvar kağıtlarında kullanılmasını temel alıyor. Hem pil hem de güneş paneli gibi davranan basılı kağıdın küçük bir bölümü bile bir LED ampulü çalıştırmak için yeterli güç üretebiliyor.

Püskürtmeli yazıcının kullanıldığı fotosentez yapan duvar kağıdı için siyano bakterilerden yapılmış bir mürekkep, karbon üzerine basılıyor. Canlı bakteriler, duvar kağıdının elektrik enerjisini toplamasına olanak tanıyacak şekilde fotosentez yapabiliyor. Enerji dönüşümü için kullanılan bir dizi teknoloji ile de üretilen enerji aydınlatma için elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor.

Mümkün olan enerjiyi toplaması çok uzun sürse de geliştiriciler bunun geniş kapsamlı uygulamalar olabileceğini düşünüyor. Özellikle tıbbi sensörlerde biyo paneller pilleri şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Biyo paneller görevini tamamladıktan sonra çevreye zarar vermeden, herhangi bir atık oluşturmadan çevreye karışabilir.

kaynak : https://shiftdelete.net/fotosentez-yapan-duvar-kagidi-gelistirildi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: