Bilim

Deprem tespiti için yeni yöntem!

Deprem tespiti, insanların daha hızlı önlem almasını sağlayarak olası felaketlerde yaşanacak can kayıplarını azaltabilir. Bilim adamları, deprem tespiti için yer çekimi dalgalarını kullanarak deprem olmadan önce belirleyebileceklerini keşfettiler.

Deprem tespiti hayat kurtarabilir

Science Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yer çekimindeki ufak değişiklikleri takip ederek depremi önceden tespit etmek mümkün olabilir. Büyük 2011 Japonya depreminden gelen verileri tekrar araştıran araştırmacılar, yer çekimi değişikliklerinin insanlara deprem meydana gelmeden 3 dakika önce haber verebileceğini keşfetti.

Yeni çalışma, yer çekimi sinyallerinin, depremin merkez üssünden 1.000 ila 2.000 km arasındaki istasyonların izlenmesine olanak sağlıyor. Araştırmacılar 8.5 ve üzeri depremlerin tespitini kolaylaştıracağını ön görüyor.

Japonya’nın en büyük kaydedilen depremi olan Tohoku olayı, 15.000’in üzerinde ölüme neden olan bir tsunami başlattı ve Fukushima Daiichi santralinin erimesine neden oldu. Devam eden temizleme süresinin ise 30-40 yıl olması bekleniyor. Dolayısıyla bu tip felaketlerde sadece birkaç saniye bile ölüm sayılarını önemli ölçüde değiştirebiliyor.

kaynak : https://shiftdelete.net/deprem-tespiti-icin-yeni-yontem

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: