Doğa

Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehri Nevşehir’de Bulundu!

Nevşehir’de gerçekleştirilen TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesi sırasında ”Dünyanın en büyük yeraltı şehri” havadan görüntülendi. Çalışmaların tamamlanmasından sonra bir bölümünün 2018 yılında turizme açılacağı belirtilen şehrin, araştırma ve temizlik çalışmalarında 100’den fazla kişi katılıyor. 11 mahalleyi içine alan 360 bin metrekarelik alanda rastlanan bulgular heyecan verici olarak değerlendiriliyor…

Nevşehir Belediyesi adı altında başlatılan “Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi” uygulaması sırasında ortaya çıkartılan ve günümüzden 1400 yıl öncesine uzandığı tahmin edilen yeraltı şehrinde tarihi yapılar gün yüzüne çıkıyor.

Temizlik çalışmalarının tamamlanmasının ardından bir bölümü 2018 yılı sonlarında turizme kazandırılması planlanan merkezin Kapadokya turizmine ciddi bir ivme kazandırması bekleniyor.

Kazıların neticesinde; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda dini, askeri ve sivil mimarlık değerleri ortaya çıkartıldı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen “Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi” uygulaması sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde başlatılan temizleme çalışmalarında bugüne kadar Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda dini, askeri ve sivil mimarlık değerlerinin ortaya çıkartıldığını belirtti.

Arkeolojik sit alanı ilan edilen, kazı çalışmalarının sürdüğü alanda bulunan tarihi kiliseyle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, temizlik yaparak açılan alanların heyecan uyandırığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Çeşitli tarihi eşyalar bulunuyordu ama çok daha önemli ve tarihi anlamda ciddi bir veriyle karşı karşıyayız. Dünya Ortodoksluğunun tarihi akışına yön verecek bulgularla karşı karşıyayız. Kazı çalışmalarında yeni bulunan Ortodoks yer altı kilisesindeki freskler çok özgün. Sadece bu kiliseye ait olabileceği düşünülen bugüne kadar karşılaşılmayan resimler. Toprak temizleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar sonunda kilisenin bölümlerinin ne kadar ileriye uzandığını, büyüklüğünü de tespit etmiş olacağız. Burası turizme açıldığında, Kapadokya bölgesi ve Nevşehir belki de Ortodoksların hac yeri haline gelecek. Belki de bölgeye gelen 3 milyon turist sayısını 15 milyona ulaştıracaktır.”

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: