BilimTeknoloji

İlk uçan araba 2022 yılında gelebilir!

Metro Skyway, Tel Aviv merkezli Urban Aeronautics’in bir alt kuruluşu olarak, 2022 yılına kadar dört kişilik, hidrojen yakıtlı “uçan araba”ların tepemizde uçacağını beklediklerini ifade etti.

Araç önce jet yakıtı kullanacak, ama daha sonra teknolojisi ticari olarak yarışabilir hale gelince sıvı hidrojene dönecek. VTOL olarak bilinen dikey kalkışlı ve inişli arabaya CityHawk ismi veriliyor ve Urban Aeroutics tarafından patentli iç rotor sistemi de bulunuyor.

Urban Aeronautics’in başkan yardımcısı olan Janina Frankel-Yoeli, “hidrojen kullanmanın tek yolu çarpışmaya karşı dayanıklı yakıt tankları kullanmak” diyor, “ancak şu anda kullanımda olan oldukça fazla hidrojenli taşıt var ve hidrojen yakıtının neden jet yakıtından daha güvenli olduğunu açıklayacak birkaç da sebebimiz var”.

Bunun başarıya ulaşamayacak bir proje olduğunu düşündüyseniz bir de Urban Aeronautics’in bu konuya on yıldan fazla bir süredir kafa yorduğuna dikkat edin. Kuzey İsrail’de bir tonluk, insansız Cormorant isimli aracın deneme sürümleri devam etmekte.

Cormorant, İsrail silahlı kuvvetleri için tasarlanmış. Uçuş testinin bakılacak bir tarafı yok, ancak inişte Cormorant’ın toprak üzerindeki bir işarete odaklandığını ve otomatik olarak onun yanına indiğini söyleyelim. İsrail’de 2004 yılında AirMule isimli atasına yapılan ilk testten bu yana Cormorant’ın çok yol kat ettiğini kabul etmek lazım.

Metro Skyways, CityHawk’ın Cormorant’a göre daha basit bir tasarıma sahip olacağını söylüyor, ve silahlı kuvvetlere ait ekipman yerine yolcu taşıyacak. Cormorant’ın, binaların arasından ve elektrik kablolarının altından geçebileceğini, en fazla 185 km/h hızla gideceğini, havada bir saat kadar kalacağını ve yaklaşık 500 kg taşıyacağını ekliyor. Şirket Cormorant’ın otomatik özelliklerinden bir kısmını alıp CityHawk’a entegre etmeyi umuyor.

Ama bu şeyin uçmasına izin verilecek mi? Metro Skyways, uçan taksi kavramının ABD ve Avrupa uçuş güvenlik standartları ile tam uyumlu olduğunu düşünüyor, ancak bu düzenleme kuruluşları henüz bu VTOL projesini görüşmeye başlamadı ve güvenliği düzenleyecek standartları da kurmuş değil.

Uzmanlar VTOL teknolojisinin büyük iş yapacağı görüşünde. Airbus “Vahana” uçan araba tasarımı üzerinde çalışıyor ve geçtiğimiz haftalarda Washington, DC’deki büyük bir “kentsel hava hareketliliği” konferansı düzenledi. Önümüzdeki haftalarda ise Uber Dallas’taki bir kısım uzmanı toplantıya çağıracak ve dünyanın ilk talep üzerine çalışan hava ağ sistemini kurmanın olasılığını tartişacak.

Şu anda pencereden bakınca uçan arabaların var olmadığını görüyorsunuz. Henüz bir prototip bile görmüş değiliz. Uçan arabalar bir yana uçan Uber’lerin gökyüzünde süzüldüğünü görmeden önce gürültü seviyesi, pil ömrü ve hava-trafik kısıtlamaları gibi çok sayıda zorluk tasarımcıların önünde engel olarak duruyor.

kaynak : http://www.bilim.org/ilk-ucan-araba-2022-yilinda-gelebilir/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: