BilimSağlıkTıp

Devrimsel Buluş Yaraları Bir Dokunuşla İyileştiriyor!

Ohio State Üniversitesi’nden bilim insanları vücuttaki her tür hücreyi onarabilecek bir doku tedavisi geliştirdi. Tissue Nanotransfection (Doku nanotransfeksiyonu-TNT) adı verilen teknoloji sayesinde, yaşlanan dokuların , organların, kan damarları ve sinir hücrelerin fonksiyonları onarılabileceği düşünülüyor.

Araştırmanın sonuçları Nature Nanotechnology dergisinde yayınlandı.

“Eşsiz teknolojimizi kullanarak, yaralı veya hasarlı organlar değiştirilebilir. Derinin bozunan organları üretmek için oldukça verimli bir toprak olduğunu gösterdik,” diyor Direktör Dr. Chandan Sen. Ayrıca kimya ve biyomoleküler mühendis Prof. James Lee yardımcı liderlik ettiği çalışmada fareler ve domuzlar üzerinde çalışıldı. Araştırmacılar deri hücrelerini yeniden programlayarak, kan akışının bozulduğu kötü yaralanmış ayaklardaki kan hücrelerine dönüşmelerini sağladı. 1 hafta için de yaralı ayaktaki kan damarları oluşmaya başlarken, ikinci haftada ayak kurtulabildi. Ayrıca laboratuarda beyin hasarlı farelere sinir hücreleri olarak yeniden programlanan cilt hücreleri enjekte edilerek, inme geçiren farelerin iyileşmesine yardımcı oldu.

“Bunu gerçekten hayal etmek oldukça zor olsa da, ulaşılabilir zamanın % 98’sinde işliyor. Bu teknoloji sayesinde deri hücreleri vücuttaki herhangi bir hücreye çevrilebilir. Proses bir saniyeden kısa bir süre alıyor ve invazif değil. Sonrasında çip sizde durmuyor ve yeniden programlanan hücreler görevine başlıyor. Bizim teknolojimiz hücreleri bağışıklık sisteminden uzak tuttuğundan, baskılamaya ihtiyaç yok,” diyor Direktör Dr. Chandan Sen.

Non-invazif Yara Bakım

TNT teknolojisinin iki ana bileşeni var: Birincisi, canlı vücuduna yetişkin hücreleri taşıyacak nanoteknoloji çip. İkincisi hücre dönüşümü için özel tasarlanmış biyolojik kargo. Bu kargo çip kullanılarak ulaştırıldığında, yetişkin hücreyi bir diğer türe çeviriyor diyor ilk yazar yrd. Doç. Dr. Daniel Gallego-Perez. Kendisi aynı zamanda Sen ve Lee’nin laboratuarlarında doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapıyor.

TNT teknolojisi hiçbir laboratuar benzeri prosedür içermiyor ve doğrudan hasta başında uygulanabiliyor. Ayrıca prosedür non-invazif ve hasta tarafından az hissedilen bir elektrik şarjıyla taşınıyor.

“Bu konsept çok basit. Aslında bu işlemin nasıl iyi çalıştığını görünce çok şaşırdık. Laboratuvarımda halen bu mekanizmanın nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyoruz. Bu sadece başlangıç devamı gelecek,” diyor Lee.

İnsanlar üzerindeki klinik çalışmalar önümüzdeki başlayacak.
kaynak :  http://www.gercekbilim.com/devrimsel-bulus-yaralari-bir-dokunusla-iyilestiriyor/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: