BiyolojiSağlık

Bu Hesap Makinesi Kaç Yılınızın Kaldığını Tahmin Edebiliyor

Eskilerin dediği gibi, bu hayatta kaçınılmaz olan tek şey ölüm ve vergidir. Ölüm kaçınılmaz olsa da, ölene kadar yaşadığınız hayatın kalitesi çoğu kez kişinin kontrolündedir.

Goldenson Sigorta İstatistikleri Araştırma Merkezi’nde bulunan takımımız, titiz bir hayat ölçeği geliştirerek buna odaklanmaya karar verdi. Sağlıksız olana kadar kaç sağlıklı yılınız kaldı?

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın faydalarını herkes anlar, fakat bu yaşamın endüstri ve toplum için de bazı yansımaları var. Tıbbi masraflar, iktisadi planlama ve sağlık destek hizmetleri, bir bireyin veya toplumun sağlık durumuyla doğrudan ilişkilidir.

Bu hayat kalitesi ölçeğine “sağlıklı yaşam beklentisi” diyoruz ve “sağlıksız yaşam beklentisi”, bunun tamamlayıcısı.

Sağlıksız bir hale gelmeyi, iyileşme olmayan sakatlık hali kadar ağır olarak tanımlıyoruz, bu yüzden ölene kadar sağlıksız kalıyorsunuz.

Bundan da anlaşıldığı üzere, hayat beklentisi (bir kişinin gelecekte yaşaması beklenen toplam yılların ölçümü) ikisinin toplamı oluyor.

Hesaplama

Düzenli şekilde egzersiz yapan, sağlıklı bir beslenme düzeni ve vücut kütle endeksi olan ve gecede en az sekiz saat uyuyan 60 yaşında sağlıklı bir erkek hayal edin. Tahminimize göre, sağlıksız olan akranıyla kıyaslandığında 13 yıl daha sağlıklı şekilde yaşayabilir.

Yani ailesi ve sevdikleriyle birlikte 13 yıl daha kaliteli şekilde yaşayacak.

Bunun açığa çıkması epey ürkütücü; bunun sebebi sadece bu iki birey arasındaki sağlıklı yaşam beklentisinin önemli oranda farklı olmasından değil, aynı zamanda bu farklılığın bireyin kontrolünde olan yaşam şekli seçimlerinden kaynaklanmasından da.

Peki daha sağlıklı yaşam beklentisine hangi etmenler katkıda bulunuyor? Yaşam şekliyle ilişkili olmayan iki etmen yaş ve cinsiyet. Diğer tüm şeyler eşit olduğunda, sağlıklı yaşam beklentisi yaş ile birlikte azalıyor. Kadınlar erkeklere oranla daha uzun sağlıklı yaşam beklentisine sahip.

Beslenme düzeni, egzersiz ve yeterli uykunun, sağlıklı yaşam beklentisini olumlu şekilde etkilediğini zaten gördük.

Modelimize dahil ettiğimiz diğer olumlu etmenler, eğitim seviyesi, gelir seviyesi, kişinin kendi sağlık durumunu algılayışı, ölçülü alkol tüketimi, sigara içmemek ve Tip 2 diyabetin olmaması.

Eğitim ve gelir seviyesi yükseldikçe, sağlıklı yaşam beklentisi de yükseliyor. Sağlık durumunuz hakkında olumlu bir algıya sahip olmanın da yardımı var.

Kendiniz deneyin

Önünüzdeki sağlıklı yıl sayısını kendiniz tahmin etmek istiyor musunuz? Sağlıklı, sağlıksız ve toplam yaşam beklentisini hesaplamanızı sağlayan ücretsiz çevrimiçi bir araç geliştirdik. Hâlâ yapım aşamasında.

Böyle bir ölçüm aracı ilk defa geliştirildi. Yaptığımız hesaplamaların isabetliliğini gerçek verilerle doğrulamak için henüz çok erken olsa da, model varsayımlarının önceden belirlenmiş sigorta istatistik kaynaklarına dayalı olmasını ve sonuçların mantıklı ve tutarlı olmasını sağlamaya çalıştık.

Sağlıklı yaşam beklentisinin yalnızca bilgiye dayalı bir tahmin olduğunu belirtmek gerek. Yaşam şekli alışkanlıklarınızı ne kadar iyi yönetirseniz yönetin, beklenmedik olaylar (kamyon çarpması gibi) bu tahmini geçersiz hale getirebilir.

Ayrıca, stres seviyesi, hayata karşı olumlu bir yaklaşık veya sosyal bağlantılar gibi modelimize dahil etmediğimiz ve sağlıklı yaşam beklentisini etkileyen fakat ölçülemeyen diğer etmenler de olabilir.

Modelimizi çalıştırmak

Takımımız, sağlıklı yaşam beklentisinin bu pratik uygulamalarının bazılarını endüstri içinde araştırmayı planlıyor.

Örneğin sağlıklı yaşam beklentisi kavramı, mali emeklilik planlamasına yardımcı olabilir. Yıllık emeklilik harcaması, yaşam beklentiniz seviyesinde olmamalıdır.

Sağlıklı yıllarda daha ihtiyari emeklilik harcaması olmalı, sağlıksız yıllarda daha az ihtiyari olmalıdır çünkü temel masraflarda yapılan harcama, sağlıksız yıllarda artar.

Sigorta ürünleri de sağlıklı yaşam ölçütleri akılda tutularak tasarlanabilir. Bu durum, sağlıksız dönem esnasında kişiyi ilave temel yaşam masraflarına karşı koruyabilir.

Böyle bir ürün, ertelenmiş uzun vadeli bakım veya ertelenmiş geçici yaşam boyu gelir olabilir. Ertelenmiş dönem sağlıklı yaşam beklentisi için, geçici sigorta kapsamı ise sağlıksız dönem içindir. Sözünü ettiğimiz şey, şu an piyasada mevcut olanlarla karşılaştırıldığında önemli oranda daha ucuz ve daha çok ihtiyaç duyulan bir ürün olabilir.

Sağlıklı yaşam beklentisi ayrıca yaşam kalitesine ve sağlık seviyesine bağlı olduğundan, bir bireyin sonuçları, karşılaştırmalı bir gösterge yardımıyla “ortalama” özelliklere sahip birinin sağlıklı yaşam beklentisi ölçütleriyle karşılaştırılabilir.

Daha sonra bu, bir taahhüt aracı olarak ve gelecekteki sağlık masraflarını tahmin etmek için kullanılabilir. Bizim modelimiz ayrıca, eski tıbbi geçmiş bilgileriyle beraber daha detaylı yaşam şekli ve beslenme detaylarını birleştirerek, tıbbi sağlayıcılar için hasta tarama aracı olarak görev görebilir.

Diğer araştırmacıların ve pratisyenlerin bunun üzerine ekleme yapacağını umuruyoruz. Ardından toplum bizim modelimizi kullanarak sadece yaşamı uzatmaya değil, yaşam kalitesini de uzatmaya odaklanabilir. Dedikleri gibi, “Ne kadar yaşadığın değil, nasıl yaşadığın önemli.”

kaynak : https://popsci.com.tr/hesap-makinesi-kac-yilinizin-kaldigini-tahmin-edebiliyor/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: